You are here : Main Page »

Kalorimetre Hakkında Bilinmesi Gerekenler …

Kalorimetre Nedir ? Ne işe Yarar ? Kalorimetre Hakkında herşey.

Kalorimetre diğer adı ile ısı ölçer cihazı, harcanan ısı enerjisini ölçmeye yarayan ölçü aletine verilen isimdir.
Evinizdeki kalorimetre cihazı dairenize giren ve çıkan sıcak su arasındaki sıcaklık farkını hesaplayarak bu değeri
geçen toplam su miktarı ile çarparak dairenizde tükettiğiniz ısı enerjisi miktarını hesaplar ve bu değeri Joule ya da KWh
olarak toplam tüketim miktarına çevirir.

Ayrıca her ay harcanan ısı enerjisi miktarı aylık olarak hafızada saklanarak geçmiş 12 ayın tüketim değerlerini aylık olarak
cihaz üzerindeki menüden görebilirsiniz. Kalorimetre cihazları Mbus olarak adlandırılan bir iletişim protokolüne sahiptir. Bu iletişim
protokolü ile tüm sayaçlar tek bir kablo üzerinden polarite farkı olmadan birbirlerine bağlanarak veri iletişim sağlayabilir. Böylece
sayaçlarınızı birbirine bağlayarak ısı gider paylaşım programını kullanarak sayaçlarınızı kolayca okuyabilir ve paylaştırabilirsiniz. 


1-      Kalorimetre Nedir ?

Kalorimetre merkezi ısıtma sistemlerinde kullanılan ve , her bir bağımsız bölümün ne kadar enerji tüketimi yaptığını hesaplamaya yarayan bir ölçü aletidir. Kalorimetre mekanik ve elektronik bileşenlerden oluşur ve bir debi ölçüm sistemi ve elektronik hesaplama ünitesine sahiptir.

2-      Mekanik Kalorimetre Nedir ?

Mekanik kalorimetre esasen su sayaçları gibi türbin sistemi ile çalışan ve içinden geçen suyun miktarını volumetrik olarak ölçen bir çark sistemine sahip kalorimetredir. Bu kalorimetre sisteminde ölçüm mekanik olarak yapılır hesaplama ise yine elektronik hesaplama ünitesi ile gerçekleştirilir.

3-      Ultrasonik kalorimetre nedir ?

Ultrsonik kalorimetre , su debi ölçümünü ultrasonik metot ile gerçekleştiren kalorimetre çeşididir. Mekanik bir parça yoktur. Tüm ölçüm ve hesaplama işlemleri elektronik ortamda geçekleşir. Hesaplama ünitesi aynı zamanda debi ölçümünü gerçekleştirir .

4-      Mekanik ve Ultrasonik kalorimetrenin farkı nedir ?

Mekanik ve ultrasonik kalorimetre temelde aynı işlevi görsede , ölçüm sistemleri farklısdır. Sonuçta elde edilen ölçüm ve hesaplama bilgisi aynıdır fakat bu sistemlerin birbirlerine karşı avantaj ve dez avantajları vardır. Temiz bir kapalı sistemde her zaman ultrasonik kalorimetre daha iyi sonuç verecektir. Bilinmelidir ki mekanik sistemler zaman içerisinde hep eksik göstermeye meyillidir. Bu eksisk gösterme miktarı ise öngörülemez. Ultrasonik sistemlerde ise bu eksik gösterme oranı daha düşük , sayaç ise zaman içerisinde daha kararlı ve stabil çalışır.

5-      Termostatik vana taktırmalı mıyız  ? Neden ?

Kalorimetre veya payölçerl isistemlerde ayrıca termsotatik vana taktırmak hem kanunen zorunludur hem de bu sistemleri vermli kullanmak açısında son derece önemlidir. Eğer sistemde termsotatik vanalar yok ise zaten insanların kontrolü dışında bir tüketim var demektir. Termsotatik vanalar oda içerisinde sıcaklık değerlerinin otomatik olarak ayarlanabildiği ve insanları enerji tasarrufuna yönlendiren bir tesisat malzemesidir.

6-      Kalorimetre sistemi kuruldu peki nasıl tasarruf edeceğiz ?

Kalorimetre sistemi tek başına tasarruf sağlamaz . Aynı zmaanda bir termostatik vanaya sahip olmalısınız ve bu vana aracılığı ile konfor şartlarından ödün vermeden en az enerji tüketerek gerektğinden fazla enerjinin ortama transfer olmasını engellemelisiniz.   Yapılması gereken i termostatik vana aracılığı ile ayar yaparak ortamın gereğinden fazla ısınmasını engellemektir.


Kalorimetre Hakkında Her Şey ve Kalorimetre Nedir

ATLAS Sayaç ve Ölçü Aletleri Sanayi Ticaret Anonim Şirketi 2017