Atlas Sayaç Logosu

Isı Pay Ölçer Kalorimetre Farkı

Genel olarak en çok soruların arasında gelmektedir. Kalorimetre ile ısı pay ölçer cihaz arasındaki farkını özellikleri ile inceleyebilir seçiminizi rahatlıkla yapabilirsiniz


ISI PAY ÖLÇER ÖZELLİKLERİ

KALORİMETRE ÖZELLİKLERİ

KALİBRASYON
Kalibrasyon gerektirmez. Isı pay ölçer cihazları pil ile çalışmakta olup pil ömrü 8 ila 10 yıl arasındadır. Pil ömrü bitene kadar değiştirilmeden kullanılmaktadır.Yasa gereği 5 yılda bir kalibre edilerek hassasiyeti kontrol edilmelidir.
ARIZA RİSKİ
İçinden su geçmemekte sadece petek yüzey sıcaklığı ve ortam sıcaklığını ölçen sensörler mevcuttur, bu sebeple hareketli parçası yoktur. Arıza oranı düşüktür. Su ile temas veya darbe alıp kırılmadığı sürece cihaz ömrünce kullanılabilmektedir.Ultrasonik ve mekanik olmak üzere 2 çeşit kalorimetre bulunmaktadır. Mekanik sayaçların içinden su geçmekte ölçümünü içindeki çarkların dönmesi ile sağlamaktadır. Bu çarklar hareketli parçalardan oluştuğu için tesisatın pisliğinden ve sıcaklıktan dolayı tıkanma ve yıpranmalar oluşabilir. Ultrasonik kalorimetrede çark yoktur. Aynalar sayesinde ölçüm yapmaktadır. Kireçlenme korozyon veya tesisat pisliğinden dolayı aynalar zarar görebilir ölçüm hassasiyeti düşebilir.
ÖLÇÜM HASSASİYETİ
Kuru sensörleri ile yüksek ölçüm hassasiyeti sağlar. Manipülasyona karşı ( üzerinde soğuk cisimlerin konması, üstünün kapatılması vb. ) hesaplama sistemi mevcuttur. Kalorimetreler sensörler sayesinde daireye giren suyun sıcaklığı ile daireden çıkan suyun sıcaklığını ölçerek tüketim oluşturmaktadır. Su içindeki sensörleri kireçlenmeye bağlı olarak hassasiyet kaybına sebebiyet verir. Tesisat hatalarından kaynaklanan durumlarda da fazla tüketimle karşı karşıya kalınabilmektedir.
MONTAJ ŞEKLİ
Montajı kolaydır. Montaj sırasında tesisatın bozulmasına, suyun boşaltılmasına gerek yoktur. Özel kaynak cihazları ile petek yüzeyine hızlı bir şekilde monte edilmektedir.Montajı biraz zahmetli olabilir. Yeni binalarda tesisat döşenirken sayaç bağlantıları rahat şekilde ayarlanarak yapılabilmektedir ama sayacı olmayan binaya uygulaması yerinin uygun olmaması ölçülerin tutmamasından dolayı zahmetli bir süreçtir.
FATURALANDIRILMASI
Her bir peteğe cihaz takıldığı için ne kadarlık bir tüketim yaptığını ayrı ayrı incelenebilmektedir. Bu sayede faturası yüksek gelen odanın kontrolleri yapılarak vananın arızalı olup olmadığını, kaç derece olduğunu, odanın ısı kaybının olup olmadığını veya neden yüksek geldiğini inceleyerek çözümler yapılabilir faturalarınızı daha da düşürebilirsiniz.Kalorimetreler daireye giren suyun sıcaklığı ile çıkan suyun sıcaklık farkını debi ile çarparak kW oluşturmaktadır. Kalorimetre cihazının ölçtüğü kW’a göre daire faturası oluşturulmaktadır. Bu cihazlarda petek tüketimini takip etme imkanı yoktur.
NE TÜR DAİRELERE MONTAJ YAPILIR?
Peteği olan her daireye montajı yapılabilmektedir. Genellikle kolonlu sistem olan binalarda ısı pay ölçer cihazları tercih edilmektedir.Daireye tek bir noktadan girilen tesisatlar da kullanılmaktadır. Kolonlu sistem olan binalarda uygulanma imkanı yoktur. Yerden ısıtmalı binalarda sadece kalorimetre cihazları kullanılabilmektedir.
DETAYLAR
Detaylı bilgi için Isı Pay Ölçer sayfasını ziyaret ediniz.Detaylı bilgi için Kalorimetre (Isı Sayacı) sayfasını ziyaret ediniz.